شاخص نوآوری جهانی

این شاخص  دسته ای از اطلاعات را شناسایی کرده و روند نوآوری جهانی را تحلیل می کند .

امروزه نوآوری به‌عنوان یک مؤلفه کلیدی در رشد و توسعه کشورها و پیشرفت آن‌ها در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی مطرح است. شاخص نوآوری جهانی  ۲۰۱۸،  چشم‌انداز نوآوری در انرژی را طی یک دهه آینده تحلیل و بررسی نموده است و پیشرفت‌های احتمالی در زمینه‌های تولید، ذخیره‌سازی، توزیع و مصرف انرژی را شناسایی و معرفی می‌نماید. علاوه بر این، چگونگی دستیابی به موفقت در تجاری‌سازی نوآوری، در سطح اجتماع نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این گزارش، به‌عنوان یازدهمین گزارش جهانی نوآوری انتشار یافته است.

در ادامه نحوه محاسه این شاخص و رتبه ایران شرح داده شده است

نحوه محاسبه این شاخص اینگونه است که به طور کل GII به دو شاخص درون داد نوآوری و برون داد نو آوری استوار است . مولفه های درون داد نوآوری شامل نهادها، سرمایه انسانی و تحقیقات، زیر ساختها، پیچیدگی بازار و پیچیدگی کسب و کار است و مولفه های برون داد نوآوری شامل برون دادهای خلاقانه و برون دادهای دانش و تکنولوژی است. امتیاز این شاخص 100 است.

رتبه ایران از سال 2015 تا سال 2018

 

رتبه 2015

رتبه 2016 رتبه 2017

رتبه 2018

رتبه ایران

106

78 75

65

 

همان طور که در جدول بالا میبینیم ایران سیر صعودی را در طی این سالها کسب کرده است .  41 رتبه بالاتر نسبت به سال 2015 میتواند به دلیل شرکت های نو ظهوری باشد که این روزها تحت عنوان استارتاپ ها    می شناسیمشان . نکته قابل توجه این است علیرغم رشد رتبه کلی کشور در سال­‌های اخیر، برخی از ابعاد که به ورودی‌­های نوآوری برمی­‌گردد رتبه مطلوبی ندارند و این ضعف و عدم توازن در رتبه ابعاد، نباید با رشد قابل توجه و رتبه بسیار خوب ابعاد دیگر که منتج به بهبود در رتبه کلی شده است، نادیده گرفته شود.

پارس تلفن کار – مهدیس جمال زاده